Tematika posveta je bila namenjena problematiki mikro, malih in srednjih podjetij (MSP), ki se v marsičem razlikuje od potreb velikih podjetij. Izpostavljena so bila področja skupnega razvoja in verig vrednosti, internacionalizacije, razvoja kadrov in drugih podpornih storitev partnerstva.
Prisotni so hitro našli skupni imenovalec na področju skupnega razvoja, možne podpore partnerstva pri vključevanju rešitev podjetij v vertikalne verige vrednosti in na področja, ki jih velika podjetja zaradi specifike morda ne pokrivajo.
Predstavniki podjetij so kot največji izziv izpostavili vedno večjo zahtevo po integraciji in s tem po medsebojni povezljivosti rešitev ter zahtev vseobsegajoče digitalizacije in IoT. Glede na izredno kompleksnost področja ter omejene resurse podjetij MSP se je posebej izpostavila potreba po povezovanju partnerjev in iskanju sinergij.
Zaradi medsebojne komplementarnosti prisotnih podjetij in potrebe po iskanju novih rešitev je bil pozitiven rezultat posveta tudi že dogovor o nadaljevanje aktivnosti predstavljene ideje. Posebej pa je bila izpostavljena potreba, da v okviru partnerstva namenimo več pozornosti promociji uspešnih zgodb v partnerstvu in tudi s tem tudi krepimo prepoznavnost področja.
Aktivnost je potekala v organizaciji TECES s poudarkom na stebrih pametne naprave in sistemi ter aktivno upravljanje stavb, tudi že v konekstu prenove Akcijskih načrtov TECES / SRIP Pametne stavbe in dom z lesno verigo (SRIP PSiDL).
V naslednjem mesecu bomo izvedli še več takšnih posvetov, ki bodo namenjeno specifičnim področjem delovanja članov. Drug dogodek, namenjen mikro, malim in srednjim podjetjem članov, je načrtovan 11. junija 2019 v Ljubljani.
TECES je že od 2001 nosilec raznovrstnih razvojnih partnerstev ter povezuje deležnike elektronske in elektroindustrije, energetike, ponudnike in uporabnike energetsko učinkovitih rešitev, vrhunske raziskovalne in izobraževalne ustanove. Hkrati je skladno S4 nosilec SRIP Pametne stavbe in dom z lesno verigo (SRIP PSiDL) in koordinator fokusnih področij pametnih naprav in sistemov ter aktivnega upravljanja stavb. Produkte članov predstavljajo raznovrstne energetsko učinkovite rešitve s področja celostnega upravljanja z energijo od njene proizvodnje, prenosa, distribucije, upravljanja in porabe, (električne) komponente, naprave in sistemi, rešitve za pametni dom in stavbe ter energetsko oskrbo pametnih mest in skupnosti.
SRIP Pametne stavbe in dom z lesno verigo je od 2017 eden izmed 9 ključnih dolgoročnih partnerstev v podporo izvajanju Strategije pametne specializacije Slovenije (S4), ki združuje več kot 73 članov iz področij lesa in lesne verige, naprednih gradbenih proizvodov, pametnih naprav in sistemov ter naprednega upravljanja stavb. Koordinirajo ga tri združenja; Združenje lesne in pohištvene industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS ZLPI), Zavod za trajnostno in inovativno gradbeništvo (Z TIGR) in inovacijski grozd TECES.