Strokovni del srečanja se je začel z uvodnim nagovorom dr. Marka Soršaka, predsednika Razvojnega sveta Podravske regije. Sledila je predstavitev Marka Hrena, vodje Sektorja za koordinacijo pametne specializacije na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj, ki je izpostavil ključne priložnosti, ki jih ponuja S5, ter pomen strateških razvojno-inovacijskih partnerstev (SRIP-ov) za povezovanje gospodarstva, znanosti in države.
SRIP PSiDL kot dobra praksa povezovanja raziskovalnih organizacij in industrije
V nadaljevanju je Goran Potočnik Černe (TECES) predstavil SRIP Pametne stavbe. Podrobneje je osvetlil vlogo partnerstva ter ga izpostavil kot primer dobro vzpostavljenega prednostnega področja, ki vključuje širok nabor deležnikov in pokriva celoten življenjski cikel stavb. SRIP Pametne stavbe temelji na domačem znanju in proizvodnji, njegov cilj pa je, da člani postanejo vodilni na svojih področjih ter prispevajo k trajnostnemu razvoju slovenskega gospodarstva. SRIP Pametne stavbe kot razvojno-inovacijsko partnerstvo ima izreden potencial za vključevanje v RRI aktivnosti dvojne rabe, kar postaja ena od rdečih razvojnih niti EU.
Eden izmed osrednjih poudarkov predstavitve je bil primer dobre prakse – projekt Dom24h - pametni dom prihodnosti za udobno in zdravo bivalno okolje. Gre za pilotni in demonstracijski projekt, ki je predstavljal eksemplarični primer odličnega sodelovanja med člani SRIP Pametne stavbe. Projekt, v katerega je bilo vključenih 12 razvojno naravnanih slovenskih podjetij, je koordiniral TECES. Dom24h je združil tehnološko napredne in komplementarne rešitve na področju pametne in trajnostne gradnje ter je bil leta 2021 s strani Gospodarske zbornice Slovenije prepoznan kot eden izmed prebojnih gospodarskih dosežkov.
Popoldanski del srečanja je bil namenjen praktičnemu usposabljanju. Udeleženci so pridobili ključne informacije o centralnih programih EU, zlasti o tem, kako se podjetja lahko uspešno pripravijo na razpise. Predstavljeni so bili tudi aktualni slovenski razpisi s področja S5. Srečanje se je zaključilo s kosilom in mreženjem, ki sta omogočila izmenjavo izkušenj, poglobljeno povezovanje udeležencev ter začrtanje morebitnih skupnih razvojnih korakov v prihodnje – tudi v okviru partnerstva SRIP Pametne stavbe.
Dodatne informacije
Goran Potočnik Černe .:. T: +386 2 333 13 53 .:. E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.